Kako prijaviti bebu kod matičara?
Krajem 2017. godine u Srbiji je počeo da se primenjuje Projekat Vlade Srbije „Bebo, dobro došla na svet“ koji podrazumeva prijavljivanje deteta u porodilištu pre nego što se otpusti kući. Prijavu vrše ovlašcene i obučene medicinske sestre preko posebnog programa na portalu E-uprava, u prisustvu oba roditelja (osim u slučaju samohranog roditeljstva, onda prijavu vrši samo jedan roditelj).
Koje su prednosti prijave deteta u porodilištu?
Projekat „Bebo, dobro došla na svet“ je zamišljen tako da nakon prijave deteta u porodilištu, roditelji ne moraju da obilaze druge ustanove, već na kućnu adresu u roku od mesec dana, dobiju izvod iz matične knjige rođenih za dete, prijavu prebivališta i zdravstvenu knjižicu. Detetu biva određeno državljanstvo i nacionalnost.
Takođe, na ovaj način se podnosi i zahtev za roditeljski dodatak, a roditelji u roku od dva meseca dobijaju rešenje na kućnu adresu.
Kako izgleda prijava deteta u porodilištu?
Medicinska sestra u dogovoru sa porodiljom zakaže termin kada otac deteta treba da dođe. Nakon toga, u prisustvu oba roditelja, na računaru otvara program za prijavu novorođenčeta. Roditelji su u obavezi da imaju važeću ličnu kartu ili pasoš i da potpišu saglasnost da medicinska sestra koja popunjava prijavu može da rukuje njihovim ličnim podacima.
Sestra unosi u program podatke o detetu iz medicinske dokumentacije i podatke o roditeljima na osnovu ličnih dokumenata ili njihovih izjava. Kad je prijava popunjena, roditelji potpisuju odštampani primerak koji se iz porodilišta šalje u opštinu nadležnom matičaru koji dalje prosleđuje podatke nadležnim službama ( za izradu prebivališta, zdravstvene knjižice i roditeljskog dodatka) i izrađuje izvod iz matične knjige rođenih. Nakon toga isti izvod šalje se poštom na adresu roditelja.
Porodilišta su u obavezi da putem E-uprave prijave svu rođenu decu, a da li će svi roditelji ostvariti pomenute pogodnosti zavisi od sledećih situacija:
- Da bi se dete prijavilo u porodilištu i dobila sva pomenuta dokumentacija za dete bez daljeg angažovanja roditelja, oni moraju biti državljani republike Srbije, da budu venčani i da su u radnom odnosu.
- Ako su roditelji u vanbračnoj zajednici, nakon ovakve prijave, otac deteta mora otići u opštinu kod matičara da potpiše izjavu o očinstvu. Majka ne mora da ide već ona u porodilštu potpisuje izjavu o ocu deteta. Sve ostalo je isto kao kod venčanih roditelja.
- Zdravstveno osiguranje za dete, tj. zdravstvena knjižica, ne može se uraditi na ovaj način ukoliko ni jedan od roditelja nije u radnom odnosu ili ako žele da dete ima vojno osiguranje.
- Ako roditeljine ne žive na adresi iz lične karte, neće se vršiti dostava dokumentacije za dete, već će jedan od roditelja lično preuzeti dokumenta ( izvod iz matične knjige rođenih može podići u bilo kojoj opštini na teritoriji Srbije, potvrdu o prebivalištu u nadležnoj policijskoj stanici i zdravstvenu knjizicu u RFZO)
- Strani državljani – ako je majka strani državljanin, prijava se ne može završiti u porodilištu več roditelji moraju ići kod matičara, a ukoliko je samo otac strani državljanin a majka ne, onda može.
*** Napomena: Ako roditelji iz nekog razloga nisu u mogućnosti da prijave dete u porodilištu (otac ne može da dođe, nemaju lična dokumenta, majka strani državljanin ili se prosto nisu složili oko ključnih pitanja), prijavu mogu izvršiti u roku od mesec dana kod matičara.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*
Sta ako je muz menjao prezime? Da li ce biti problema?