Kako izaći na kraj sa detetom koje odbija da radi domaće zadatke?
Povezane objave
Kako je jedna mama uspela da reši ovaj problem?
Naime, nakon što je godinama moljakala svoje dete da uradi domaće zadatke, prestala je to da čini.
Odlučila je da isproba potpuno drugačiji pristup, jer ovaj sigurno nije davao znake uspeha.
Svako obavlja svoje obaveze i snosi odgovornost
Kada je promenila taktiku, rezultati su počeli da je oduševljavaju.
Blogerka Vendi Visner, objašnjava kako su prve godine školovanja njenog sina, bile jako naporne, pogotovo vreme od tri do šest posle podne, vreme kada ga je molila da uradi domaći zadatak.
Večera se redovno odlagala, ali i gledanje televizije. Nakon što bi stigao iz škole, njen sin bi uvek imao dovoljno vremena za sve ostalo i nije mislio na svoje obaveze, pa je tako moljakanje i započelo.
Ona ističe da bi on na kraju uradio domaći, ali je sve to bilo prilično iscrpljujuće, te je odlučila da promeni strategiju. Kada je upisao četvrti razred, ona je prestala da ga moli. Samo bi ga upitala da li ima neki domaći zadatak i da li mu je potrebna pomoć, ostatak posla prepuštala je njemu.
Objašnjava da je u početku sve bilo napeto, i da bi se setio domaćeg tek pred spavanje, a onda bi skočio iz kreveta i u žurbi ga radio, pa bi poremetio vreme spavanja i sam san. Dešavalo bi se da ga potpuno zaboravi i da se toga seti pred sam polazak u školu. Ljutio bi se, ali je ona istrajavala uz odgovor : “To nije moja odgovornost”.
Ubrzo je počeo sam da radi domaće zadatke i sve više je bio zainteresovan za to.
Visnerova ističe, da ne zna kako bi ova taktika delovala u slučaju druge dece, ali da je svakako treba isprobati, jer deca moraju naučiti šta su njihove odgovornosti i obaveze, kao i šta je samodisciplina.
Svaki roditelj mora imati na umu da neće biti prisutan u svakom trenutku detetovog života.
Deci se mora pružiti prilika za grešku, kako bi naučila da za uspeh treba da se potrude – sami.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*