Kako pobediti stres i sprečiti uticaj koji ima na zdravlje porodice?
Povezane objave
U modernom dobu, stres predstavlja sastavni deo života i od velike je važnosti pronaći način za njegovo suzbijanje.
Stres i napetost koju osećamo, prenosimo i na članove porodice.
Pobedite stres i zaštitite mališane
Stres može da nastane usled raznih razloga, a isto tako i da se manifestuje na brojne načine.
Deca upijaju
Deca su kao mali sunđeri, upijaju sve, čak i ono što nije izrečeno. Naime, oni lako detektuju stres i mogu se ponašati jednako. Ukoliko ste pod stresom, postoje velike šanse da će i vaše dete postati nemirno.
Efekti predporođajnog stresa
Stručnjaci ističu da čak i stres u trudnoći može uticati na razvoj bebinog mozga, pa čak i na njegove gene.
Ako žena doživi značajan stres u trudnoći, hormoni stresa, poput kortizola, utiču brzo i jako na placentu, što može prouzrokovati ADHD sindrom kasnije u životu deteta.
Kako se boriti sa roditeljskim stresom?
Stručnjaci navode da najbolji lek predstavljaju ljubav i naklonjenost, koju treba pokazati detetu. Naime, studije su pokazale da je korigovanje stresa sledeća stvar koju morate uraditi.
Stres je deo svakodnevnice. Pojedini ga doživljavaju u velikoj meri, dok ga drugi doživljaju u manjim količinama s vremena na vreme. Međutim, stres je veći ukoliko osoba proživljava velike životne promene – trudnoću, gubitak voljene osobe, promenu posla itd.
Studije su takođe pokazale i načine za borbu protiv uticaja stresa na porodicu i njene najmlađe članove.
Duboko disanje
Disanje je najvažnija stvar na koju treba da se koncentrišete kada ste pod stresom. Naučite mališane da i sami zastanu sa vama i duboko udahnu nekoliko puta. U pitanju je prosta vežba koja se pokazala kao delotvorna.
Otvoreni razgovori
Skupljanje osećanja nije zdravo. Naime, nagomilavanje stresa u sebi može izazvati pucanje i gubitak kontrole u svakom trenutku.
Kada ste pod pritiskom, pokušajte to i da verbalizujete. Recite detetu da ste pod stresom i objasnite mu da se ljudi ponekad tako osećaju ali da postoji rešenje za sve. Pokažite mu kako se rešavate stresa, na primer uz pomoć fizičke vežbe i zamolite dete da vam se pridruži. Održavajte razgovor jednostavim i u skladu sa godinama deteta. Deca ne treba da nose vaš stres sa sobom, međutim oni mogu razumeti da je to normalna stvar.
Brinite o zdravlju
Neka vam prioritet bude vaše zdravlje! Brinite o sebi i o svom zdravlju.
Dobar san
Koliko je san važan, poznata je stvar, zato spavajte koliko god je moguće. San ima velike benefite za duh i telo.
Trening
Vežbajte dvadeset minuta dnevno. Dokazano je da fizička aktivnost utiče na stres. Kućni poslovi i dnevna šetnja na vazduhu, takođe su dobar izbor.
Ishrana
Važno je da gorivo vašem telu bude prava hrana koja podiže nivo energije. Izbegavajte rafinisane šećere, slatke napitke i hranu prepunu trans-masti. Unosite dosta vode, povrća i voća. Takođe, obezbedite dovoljnu količinu proteina u organizmu.
Razgovor sa stručnjakom
Ukoliko ne želite da se vaš stres širi, porazgovarajte sa psihologom ili savetnikom.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*