Koliko bebe ustvari znaju?
Niz naučnih istraživanja doveo je do velikog broja podataka o dečijoj svesti odnosno o informacijama o tome koliko zapravo bebe znaju.
Kako je u poslednjih petnaest godina sve više istraživanja posvećeno razvoju beba rezultati su objavljeni u brojnim priručnicima i knjigama, a postoje čak i video zapisi koji su posvećeni nezi dece.
Evo šta kažu istraživanja:
Sindrom izneverenih očekivanja
Istraživanje koje je sproveo tim naučnika sa Univerziteta u Misuriju pokazalo je da bebe stare deset meseci počinju da prate misaone procese ljudi u svom okruženju, odnosno mogu da osete promene. Ukoliko beba primeti postupak ili odnos koji se razlikuje od uobičajenog, sa većom pažnjom će ga posmatrati i upijati.
Ne izrastu sve lepe bebe u lepu odraslu osobu
Bebe su preslatke i zamišljamo da će jednog dana biti prelepe i zgodne odrasle osobe, međutim istraživanja su pokazala drugačije. Istraživanje je obuhvatilo 250 studentata čije je zadatak bio da rangiraju fotografije beba i odraslih osoba bez saznanja ko je ko. Rezultati su pokazali da to što je neko bio lepa beba ne određuje lepotu u kasnijem, odraslom dobu.
Nesebična stvorenja
Stručnjaci ističu da deca od 15 meseci starosti imaju osećaj za pravdu. Naime, istraživanje koje je sproveo tim sa Univerziteta u Vašingtonu pokazalo je da su bebe nesebične. One bez problema dele svoju hranu i igračke sa drugima.
Bebe osećaju ritam
Istraživanja Birmingem univerziteta otkrila su zanimljive podatke – bebe razlikuju tužnu od vesele muzike! Ukoliko bebi pustite veselu melodiju ona će početi da maše rukama i tapše. mešutim ukoliko joj pustite tužnu i setnu melodiju, uozbiljiće se.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*