Kako sisanje palca utiče na razvoj zuba?
Povezane objave
Sisanje palca je bezazleno sve do momenta kada počne da utiče na pravilan razvoj zuba i rad vilice.
Na ovaj način deca se umiruju, pa čak 75 odsto dece sisa palac, pokazuje statistika.
U pitanju je navika koja ne predstavlja razlog za brigu i većina dece prolazi kroz ovu fazu u periodu odrastanja, skoro neprimetno.
Do problema će doći ukoliko sisanje palca pređe u učestalu naviku, napominju stručnjaci, i nastavi se nakon četvrte godine. Naime, ono može uticati na pravilan razvoj zuba i rad vilice.
Bebe počinju da sisaju palac dok su još u materici. U pitanju je prirodan refleks, koji detetu daje osećaj zadovoljstva ali i sigurnosti.
Ova navika kod većine dece, uglavnom prestaje u periodu između druge i četvrte godine. Međutim, neka deca nastavljaju sa ovom navikom i nakon četrvte godine, a to može dovesti do problema.
Ukoliko dete ne prestane sa ovom navikom do perioda kada stalnu zubi krenu, obratite se stručnjaku, jer je potrebno preduzeti adekvatne korake za suzbijanje ove navike.
Stručnjaci ukazuju i na način sisianja palca. Naime ukoliko palac nežno leži u ustima, mala je mogućnost da će doći do velikih oštećenja. Ali ukoliko dete agresivno sisa i stvara pritisak u ustima, to može dovesti do formiranja određenih ortodonskih anomalija.
Na koji način odvići dete od sisanja palca?
Ukoliko dete sisa palac kada je uznemireno, poradite na ukljanjaju razloga koji izaziva nervozu.
Objasnite detetu kakve probleme može da uzrokuje sisanje palca i zašto treba da prestane sa ovom navikom.
Umesto da kažnjavate dete, nagradite ga onda kada izbegne ovu naviku.
Detetu je potrebna podrška i razumevanje u toku perioda odvikavanja.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*