Radne navike: Faktor naslednosti, upornost ili puka sreća?
Povezane objave
Za učenike osnovnih i srednjih škola u Srbiji uveliko traje nastava na daljinu preko RTS 3 i platforme RTS Planeta, usled vanredne situacije zbog pandemije širenja virusa COVID-19.
Ukolilko redovno posećujete društvene mreže, primetićete kroz komentare da su roditelji zadovoljni, nastavnici predani i uporni, a da su mališani na svojim mestima i skoncentrisani.
Ako bi se posebna pažnja obratila na kontekst u kome se razvila potreba da deca ostanu kod kuće, prate nastavu, uče i rade svoje domaće, na koji način bismo tad mogli da definišemo radnu naviku? Ko je kontroliše, ko usmerava i kako se do nje stiže?
Pored toga što je važno obezbediti: uslove za učenje, pomoć u učenju ukoliko je ona nepohodna, jer određeni broj mališana samostalno savlada zadatke, pa i objašnjenje zašto je škola važna, neophodno je i da „utešimo“ roditelje, ukoliko ni uz uspostavljenu svakodnevnu rutinu ne uspevaju da stvore redovne radne navike kod svog deteta.
Naime, kako to biologija sama reguliše, nije mali broj onoga što deca nasleđuju od roditelja: od fizičke sličnosti, preko predispozicija za određena zdravstvena stanja, do karaktera.
U šta spadaju radne navike?
Radne navike, marljivost, konstantan rad na sebi – sve su to uslovi od kojih zavisi uspeh tokom školovanja. Ipak, naučnici kažu da je 55% sposobnosti za učenjem stvar genetskog materijala koji nasleđujemo od roditelja.
Dakle, dragi roditelji, i u vreme vanrednih situacija, kada su vrtići, škole i fakulteti zatvoreni, znajte da je jedan deo potencijalnih radnih navika vaše dece u genetskom materijalu, što ne umanjuje značaj uspostavljenog odnosa sa njima, u kome ćete im čvrsto objasniti da su i učionice mesto u kom se uči o poštovanju, međuljudskim odnosima, disciplini i sličnim životnim stvarima.
Sada su te učionice jedno vreme kod kuće i uz vas – što je zabavnije i lakše za pamćenje.
Uostalom, ko od mališana ne bi voleo da postane kao mama i tata, koji su, između ostalog, rezultat upravo vremena provedenog tamo?
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*