Znakovi hiperaktivnosti i poremećaja pažnje kod dece
Poremećaj pažnje i hiperaktivnost (ADHD) je kompleksno mentalno oboljenje koje može da utiče na kvalitet žćivota deteta. Simptomi variraju i ponekad ih je teško prepoznati.
Mnogi individualni simptomi ADHD-a zavise od deteta do deteta. Baš zato je dijagnostifikovanje ovog poremećaja teško. Ipak, psiholozi imaju nekoliko kriterijuma kojima se vode. Generalno, ovaj poremećaj se dijagnostifikuje kada dete u proseku napuni sedam godina.
Ipak, moguće je dijagnozu dobiti i kasnije, ali to samo ukoliko simptomi poremećaja pažnje i hiperaktivnosti nisu bili izraženi.
14 najčešćih simptoma ADHD-a
- Fokusiranost na sebe– ovo se odnosi na nemogućnost prepoznavanja potreba i želja drugih ljudi. Ovo dovodi do dva naredna simptoma.
- Prekidanje– fokusiranost isključivo na sebe kod deteta uzrikuje da često prekida druge dok pričaju ili da se ubacuje u razgovor.
- Poteškoće u čekanju– samofokus uzrokuje i to da dete nema strpljenja da sačeka svoj red, bilo da je u pitanju igranje igre, oblačenje, kupovina, parče torte i sl.
- Emotivni ringišpil– dete sa ADHD-om ima problema da iskazuje svoja osećanja i da ih kontroliše pa se često dešavaju neobjašnjivi napadi besa, plača ili pak agresivnosti u neprikladnim situacijama.
- Nemirnost– dete koje ima poremećaj pažnje i hiperaktivnost ne može mirno da sedi, stoji ili jede.
- Problem sa tihom igrom– ovakva deca takođe imaju problem da se igraju sama, u tišini, zahtevaju pažnju, kooperaciju roditelja ili bližnjih i nikada igre nisu tihe, a dete konstantno priča.
- Nezavršeni zadaci– zbog ADHD-a, detetu je teško da se fokusira, zanima ga više stvari u isto vreme, lako mu se odvraća pažnja i na kraju retko kada završi započeto.
- Manjak pažnje– ovakva deca imaju problem sa pažnjom, čak i kada im se neko direktno obraća. Često kažu da su čuli, ali ne mogu da ponove ono što ste im rekli.
- Izbegavanje zadataka koji zahtevaju mentalni napor– poremećaj pažnje uzrokuje i nemogućnost koncentracije na časovima ili tokom obavljanja domaćih zadataka.
- Greške– budući da ova deca imaju poteškoća sa praćenjem instrukcija, česte su bezazlene greške.
- Sanjarenje– ovakva deca nisu uvek hiperaktivna i glasa. Ponekad mogu da budu povučena, da vole da su sami, izolovani i da maštaju.
- Problem sa organizacijom– deca sa ADHD-om imaju poteškoća da se organizuju što može da donese neuspeh u školi, jer ne umeju da uspostave prioritete.
- Zaboravnost- budući da misle na više stvari u isto vreme, dete često zaboravi da na primer uradi domaći ili gubi stvari, jer ne zna gde ih je ostavio.
- Simptomi na više strana– dete može da pokaže na primer manjak pažnje kako u školi tako i kod kuće. ADHD nije fokusiran na samo jedan segment života.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*