Koje su to negativne strane carskog reza?
Povezane objave
Procenat od 15 odsto porođaja koji bi prema preporuci Svetske zdravstvene organizacije trebalo da se obavi u svakoj zemlji, odavno je premašen.
Naime, u pojedinim državama skoro polovina žena odluči da se porodi na ovaj način.
Zašto samo 15 odsto?
Žene se na porođaj carskim rezom odlučuju zbog brojnih razloga, a jedan od njih je želja da se izbegne porođajni bol. Postoje i brojni bizarni razlozi, poput želje da se dete rodi određenog datuma.
Stručnjaci međutim ističu, da je prirodni porođaj najbolji za majku i za bebu. Carski rez bi trebalo da se praktikuje samo onda kada postoje medicinski razlozi za to.
Pogledajte i: Prirodni porođaj ili carski rez?
Zabluda je da su žene pošteđene bola, ukoliko se odluče na carski rez. Naime, nakon što anestezija prestane da deluje, rana boli kao i posle svake druge operacije.
Ali to nije sve.
Postoje, naravno i rizici od mogućih komplikacija, poput krvarenja, infekcije reza, embolije, tromboze, visoke temperature i trbušne šupljine.
Nakon carskog reza, majka i beba su satima razdvojene, a anestezija u pojedinim slučajevima može dovesti i do problema zastoja u nadolaženju mleka. Dešava se i da one majke koje imaju mleka, ne mogu da doje odmah zbog bolova.
Pogledajte i: Šta žene nakon carskog reza ne bi trebalo da rade?
Poznato je i to da žene koje se porode carskim rezom ostaju duže u porodilištu od onih koje su se porodile prirodnim putem, kao i da im je potrebno više vremena da se oporave od porođaja.
Bebe koje su došle na svet na ovaj način, lišene su kontakta sa zaštitnom bakterijom koja ojačava njihov imunološki sistem, a koja ih kasnije štiti od infekcija i astme. Pojedina istraživanja su pokazala da su povećane šanse da beba oboli od različitih vrsta dijabetesa.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*