Utiču li društvene mreže na razvoj mentalnih oboljenja kod dece?

11/08/2021 15:35

Prema zvaničnim podacima Kancelarije za nacionalnu statistiku, deca koja provode više od tri sada svakog dana na društvenim mrežama, nalaze se u duplo većem riziku od mentalnih oboljenja. 

U izveštaju je prikazana statistika prema kojoj se kod mladih ljudi, koji provode mnogo vremena na pojedinim društvenim mrežama, manifestuje veći nivo emocionalnih problema, loše ponašanje i hiperaktivnost.

Vreme na društvenim mrežama

Naime, tokom 2012. i 2013. godine oko 56 odsto dece provelo je oko 3 sata na društvenim mrežama, dok je 8 odsto njih provelo više od tog perioda tokom jednog školskog dana.

Od 2012. do 2013. godine 1 od 10 devojčica, provela je više od tri sata na društvenim mrežama u poređenju sa samo 5 odsto dečaka.

Izveštaj ističe i povezanost između vremenskog razdoblja provedenog na društvenim mrežama i ponašanja dece koje ukazuje na probleme mentalnog zdravlja.

Deca koja su provela više od tri sata na društvenim mrežama, tokom školskog dana su zabeležila poteškoće u napredovanju u odnosu na decu koja ne koristie društvene mreže, odnosno ne provode vreme na njima.

Stručnjaci navode da su društveni mediji sveprisutna obeležja savremenog života i da mogu doprineti povoljnom uticaju, kao što je povezivanje sa dragim ljudima. Međutim, te iste mreže mogu predstavljati izvor poređenja u društvu, virtualnog zlostavljanja, vršnjačkog zlostavljanja i izolacije.

Druga istraživanja su otkrila vezu između vremena koje dete provede ispred ekrana i viših nivoa emocionalnog stresa, depresije i anksioznosti.

11/08/2021 15:35

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments