Da li ste čuli za izraz ljubičasto plakanje?
Povezane objave
Ukoliko je beba preko dana raspoložena i nasmejana, a tokom noći dolazi do nagle promene, do nervoze i plača, moguće je da reč o “ljubičastom plaču”.
Često se događa da beba plače bez razloga i da to što ne možete da je smirite, ne znači da činite nešto loše.
Ljubičasto plakanje
Stručnjaci fazu pojačanog plakanja kod dece nazivaju “ljubičasto plakanje”. Naime, reč je o sasvim normalnoj fazi u razvoj deteta. Ljubičasto plakanje ne znači da beba postaje ljubičasta od plača, u pitanju je akronim – purple crying.
- Peak (dostići vrhunac) – Javlja se u drugoj nedelji bebinog života, lagano se pojačava i vrhunac dostiže u drugom mesecu, a zatim polako opada i nestaje.
- Unexpected (neočekivano) – Reč je o nepredvidivom početku i prestanku plakanja.
- Resist (pružati otpor) – Faza u kojoj beba odbija da se umiri, šta god vi radili kako bi je smirili.
- Pain like (praviti se da vas boli nešto) – Beba pravi grimase kao da je nešto boli, međutim ništa ozbiljno joj se ne dešava.
- Long lasting (dugotrajno) – Plakanje dugo traje, od nekoliko minuta do par sati.
- Evening (veče) – Najčešće se javlja uveče, iako je do tog momenta sve bilo u redu.
Kako smiriti bebu?
Stručnjaci u ovim momentima savetuju pribranost. Naime, prvo proverite sve osnovne stvari: da li je beba gladna, da li se uneredila, da li je podrignula i tako dalje. Ako je sve u redu, pokušajte da je umirite.
Preporučuje se kupanje mlakom vodom, zatim kontak kože na kožu, šetnja ili vožnja kolicima i tiha uspavanka. Reč je o sasvim normalnoj pojavi kroz koju prolazi svakio dete, važno je samo da budete strpljivi.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*