Poraz i nije tako strašan
Povezane objave
Možete li da izgovorite to? Vežbajte, jer to je jedna od velikih prekretnica u životu deteta, bez obzira na životnu dob. Ono od vas može da nauči da prihvati poraze i da iz njih, zaista, nešto nauči. Pitate se kako?
Poraz je potrebno prihvatiti na pravi način. Sa druge strane, roditelji bi trebalo isto tako da prihvate da njihov zadatak nije samo da učine svoju decu srećnom, već da im obezbede životna iskustva i da ih nauče kako da budu srećni i bez njih.
Tajna je u:
- Radnim navikama,
- Dostojanstvenom porazu,
- Motivaciji i odlučnosti,
- Ciljevima,
- Samopouzdanju,
- Proračunatosti
- Istrajnosti.
Pored ovih saveta, vrlo lako možete da igrate na empatiju svog deteta, jer empatija je nešto najizraženije kod dece. Možete da igrate timske igre u kojima je važna konkurencija, što će mu/joj vrlo lako ispoljiti takmičarski duh, pokazati kakav je osećaj kad pobeđuje, ali i kad gubi.
Dok igrate zajedno sve te različite igre, svom detetu ukažite na još jedan zanimljiv cilj: usavršavanje veština umesto fokusiranja isključivo na pobedu.
Na kraju, ne povlađujte svom detetu. Ovo je još jedan od praktičnih saveta koji daje rezultate.
Ukoliko primetite da se različita nepovoljna ponašanja ponavljaju češće i intezivnije (razdražljivost, bes, dete lako zaplače i slično), potražite pomoć stručnjaka.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*